جرثقیل جفت پل سقفی چیست؟

اگر به دنبال استفاده از دستگاهی هستید که وسایل و اجسام سنگین و فوق سنگین را در دهانه‌های بزرگ جابجا کند، بهترین راهکار پیشنهادی استفاده از جرثقیل جفت پل سقفی خواهد بود. این نوع جرثقیل در صنایع سنگین کاربرد بیشتری نسبت به جرثقیل تک پل سقفی دارد.

 

جرثقیل سقفی جفت پل وسیله‌ای است برای بالابری و جابجایی اشیا که با دارا بودن دو تیر (Girder) یا پل (Bridge) روی تیرحمال سازه قرار می‌گیرد. در واقع جرثقیل سقفی جفت پل، کار انتقال و جابجایی مواد و اجسام سنگین را در صنایع مختلف اعم از ساخت‌وساز، کارخانجات، انبارها و انواع و اقسام متنوع محیط‌های صنعتی بر عهده می‌گیرد. حرکت طولی جرثقیل سقفی جفت پل روی تیرحمال سازه سالن، حرکت عرضی روی پل‌های جرثقیل سقفی و حرکت بالابری توسط وینچ جرثقیل سقفی صورت می‌گیرد.

 

صنایع مختلف ویژگی‌ها و مختصات گوناگون دارند. از این رو راه‌حل‌های مختلفی نیز برای مسائل موجود پیشنهاد می‌شود. آن دسته از صنایع که دهانه سازه آن‌ها بزرگ بوده و یا ظرفیت بالابری و جابجایی بالایی نیاز دارند، باید از جرثقیل‌های سقفی جفت پل در سالن‌های خود استفاده نمایند.

 

جرثقیل های سقفی جفت پل به علت ساختاری که دارند ظرفیت حمل بار بالاتری دارند. همچنین، وزن مرده این نوع جرثقیل‌ها حداقل می‌باشد. در جرثقیل جفت پل، قلاب بین دو تیر یا دو پل جرثقیل بالا می‌رود، به همین علت امکان تامین حداکثر ارتفاع نیز وجود دارد.

 

انعطاف‌پذیری، تطبیق‌پذیری و قابلیت سفارشی‌سازی بالا در جرثقیل‌های سقفی دو پل، این امکان را به شما می‌دهد که همه نیازهای خاص و منحصر به فرد محیط صنعتی خود را به بهینه‌ترین شکل ممکن رفع کنید.

 

اجزا جرثقیل سقفی جفت پل


اجزا عمده جرثقیل سقفی جفت پل عبارت است:
• پلها
• کله‌گی یا راهبر طولی
• وینچ بالابری
• قلاب
• سیستم برق‌رسانی

 

برخی از ویژگی‌های اصلی جرثقیل سقفی جفت پل


ظرفیت حمل بالا: این نوع جرثقیل از ظرفیت حمل بالایی برخوردار است. به این علت، جرثقیل‌های سقفی جفت مناسب صنایع بزرگ و سنگین هست.
دقت حرکتی: حرکت جرثقیل سقفی جفت پل به سبب استفاده از سیستم‌های کنترل پیشرفته، از دقت بالایی برخوردار می‌باشد. بنابراین، صرفه‌جویی در زمان حرکت صورت می‌پذیرد.
انعطاف‌پذیری: با توجه به طراحی دو ریل موازی، این جرثقیل به راحتی می‌تواند در طول سطح کاری حرکت کند و بارها را به مکان‌های مختلف منتقل کند.
پایداری حرکتی: استفاده از دو پل در طراحی و ساخت جرثقیل جفت پل سقفی باعث می‌شود حرکات این جرثقیل از پایداری، ثبات و ایمنی بیشتری برخوردار باشد.
سیستم‌های ایمنی: جهت جلوگیری از حوادث، این جرثقیل‌ها معمولاً دارای سیستم‌های ایمنی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به سنسورهای فشار، سیستم‌های ضربه‌گیری و محدودکننده سرعت اشاره کرد.
عملکرد مطمئن و ساده
طول عمر بالا

 

برخی از مزایای جرثقیل جفت پل سقفی


اولین مزیت استفاده از جرثقیل سقفی جفت پل را می‌توان پوشش وزن و حجم بالا نام برد. اما ساختار و مشخصات این نوع جرثقیل، چندین مزیت دیگر را هم برای صنایع و کارخانجات مختلف دارد. برخی از مهم‌ترین مزیت‌ها عبارتند از:


• امکان استفاده از بیش از دو بالابر: در صورت نیاز می‌توانید تعداد دو یا بیشتر بالابر را بر روی جفت پل سوار کنید. این کار مستلزم این است که این هدف شما در طراحی و ساخت جرثقیل سقفی جفت پل لحاظ شده باشد. استفاده از چندین بالابر می‌تواند، منجر به بهره‌وری و بهینه‌سازی فرایندهای صنعتی شما شود.
• ارتفاع مفید قلاب: با توجه به اینکه قلاب بین دو تیر یا دو پل جرثقیل سقفی قرار می‌گیرد، این امکان وجود دارد که نسبت به جرثقیلهای تک پل سقفی ارتفاع بیشتری تامین شود.
• ظرفیت بالابری و جابجایی بالاتر: با توجه به ساختار و ماهیت جرثقیل جفت پل سقفی، امکان جابجایی اجسام با وزن سنگین‌تر را فراهم می‌کنید.
• استفاده در سالنهای دارای دهانه بزرگ: باید در سالن‌هایی که عرض آن‌ها بزرگ‌تر است یا به اصطلاح دارای دهانه بالاتر هستند از جرثقیل سقفی جفت پل استفاده نمود. استحکام بیشتر این نوع جرثقیل‌ها امکان پشتیبانی از فعالیت‌های بالابری و جابجایی در دهانه‌های بزرگ را ایجاد می‌کند.
• استفاده از راهروی تعمیرات و نگهداری: هر وسیله‌ای نیاز به نگهداری و گاها به تعمیر دارد. با توجه به امکان نصب راهروی تعمیرات و نگهداری جرثقیل سقفی جفت پل، امکان استفاده این خدمات بسیار راحت‌تر خواهد بود. دسترسی آسانتر و مطمئنتر به وینچ بالابر و کالسکه حرکت عرضی و تابلو برق جهت تعمیرات و نگهداری در جرثقیل جفت پل سقفی یکی از مزیت‌های ویژه آن است.
• امکان نصب لوازم جانبی: در برخی از موارد بنا به نیازهای کارخانه یا محیط صنعتی، نیاز به استفاده از برخی لوزام جانبی مانند؛ مگنت، چنگک، کابین و سایر تجهیزات جانبی جرثقیل سقفی می‌باشد. استفاده از این نوع تجهیزات جانبی در جرثقیل سقفی جفت پل راحت‌تر می‌باشد.
• قابلیت نصب در سازه‌هایی با ارتفاع زیاد
• امکان دسترسی به سرعت‌های حرکتی بالاتر

 

با توجه به اطمینان‌پذیری و توان حمل و بالابری بالا در و دیگر خصوصیات جرثقیلهای جفت پل سقفی، استفاده از این نوع جرثقیل در سالنهایی با دهانه بالاتر از 15 متر و ظرفیتهای بالای 10 تن مقرون به صرفه‌تر می‌باشد و راندمان کاری بالایی را برای صاحبان صنایع و کارگاه‌های صنعتی فراهم می‌کند. در این جرثقیل، چون قلاب در بین دو پل قرار می‌گیرد، این موضوع باعث می‌شود امکان رسیدن به بیشترین ارتفاع مفید در مقایسه با جرثقیلهای دیگر وجود داشته باشد. به همین دلیل در مواردی که ارتفاع سالن و محیط کاری شما کم باشد، در ظرفیتهای پایین و سبک و دهانه‌های کم نیز جهت رسیدن به ارتفاع ماکزیمم و کسب حداکثر بازدهی از محیط کاری، به جای ساخت جرثقیل تک پل، جرثقیل سقفی بصورت جفت پل ساخته می‌شود.

 

اتصال پل به راهبرهای طولی با توجه به نیاز مشتری با روشهای مختلف صورت می‌گیرد. استفاده از این روش‌ها که بنا بر شرایط موجود انتخاب می‌شود، امکان رسیدن به فضای مفید بهینه را فراهم می‌کند. در صورتیکه فاصله بین کنسول‌ها از سقف کم باشد، به شدت حرکت عرضی محدود می گردد. بنابراین، توصیه می‌شود؛ حداقل فاصله لازم در زمان ساخت سوله رعایت گردد. در مواقعی که فاصله کنسول تا سقف زیاد باشد با تغییر روش اتصال پلها به راهبر طولی یا همان کله‌گی جرثقیل، امکان بالا بردن ارتفاع پلها با رونشین کردن پلها وجود دارد اما در صورتیکه این فاصله کمتر از میزان مورد نیاز باشد مانع از حرکت کالسکه عرضی تا نزدیکترین نقطه ممکن به اطراف می‌شود.

 

البته در این شرایط روش‌هایی همچون ساخت کالسکه بصورت خورجینی و یا بستن وینچ بالابر بصورت آویز از کالسکه حرکت عرضی امکان پذیر است که شامل هزینه بالاتر و مشکلاتی در نصب، تعمیر و نگهداری می‌گردد.

 

مشتریان نیاز دارند تا بهترین پاسخگویی به نیاز موجود را با صرف حداقل منابع به دست آورند. همچنین در نظر گرفتن وجود شرایط متنوع در کارگاه‌ها و فضاهای کاری مختلف، باعث می‌شود پیشنهادهای مختلفی برای طراحی و ساخت جرثقیل وجود داشته باشد. از این رو ضرروی است که از مشاوره تخصصی و رایگان قبل از انتخاب نوع جرثقیل که توسط متخصین شرکت ما ارائه می‌شود، بهره‌مند شوید.


در ادامه، گفتنی است؛ یکی از بزرگترین محاسن جرثقیلهای جفت پل سقفی، تطابق با نیازهای صنایع مختلف از قبیل صنایع فولاد، ریخته‌گری، صنایع سنگین ماشین سازی، نیروگاه ها و ... می باشد. در صنایعی که از سرعتهای حرکتی بالا و یا دقت بالا و توقفهای سریع استفاده می شود و یا قطعات حساس با ضریب اطمینان بالا جابجا می شوند، جرثقیلهای جفت پل انتخاب مناسبتری می باشند.

 

جمع‌بندی


با توجه به ساختار جرثقیل سقفی می‌توان گفت جرثقیل سقفی جفت پل وسیله‌ای اطمینان‌بخش و ایمن برای بالابری و حمل بارهای سنگین و جابجایی ایمن کالاها در محیط‌های صنعتی و ساختمانی می‌باشد که با توجه به نوع کاربرد و نیازهای محیطی، هدینگ مناسب برای آن انتخاب می‌شود. کسب بهترین بازدهی مستلزم این است که در همه مراحل تهیه و ساخت سالن صنعتی، الزامات مربوط به استفاده از جرثقیل سقفی نیز لحاظ شود. همچنین انتخاب، طراحی، ساخت، نصب و نگهداری جرثقیل سقفی نیز امری تخصیی است. بنابراینف توصیه می‌شود حتما از مشاوره‌های تخصصی کارشناسان شرکت ما در همه مراحل مذکور استفاده نمایید.

کران سیستم توران

» طراح و سازنده انواع جرثقیل سقفی ، جرثقیل دروازه ای و جرثقیل بازویی

» ساخت انواع سازه های فلزی و تجهیزات جابجایی مواد 

» فروش و خدمات پس از فروش 

 

آدرس: کیلومتر 40 اتوبان تهران - قم، شهرک صنعتی شمس آباد، بلوار نارنجستان، گلبرگ12، پلاک 9

تلفن: 56235923 - 56235922- 56232969-021

فکس: 56232970-021

ایمیل: info@turancrane.com

واتس آپ و تلگرام : 5623954-0912