در صنایع کوچک که انتقال مواد با ظرفیت پایین درعرض کم انجام می­ گیرد، معمولا از این نوع جرثقیل استفاده می­ شود. این جرثقیلها دارای یک پل با راهبر طولی است که وینچ بالابر بصورت آویز از بال پایین پل جرثقیل قرار می­ گیرد و حرکت عرضی جزئی از وینچ بالابر است.

مزیتهای عمده این نوع از جرثقیلهای سقفی عبارتند از:

- وزن کم سازه جرثقیل

- قیمت پایینتر نسبت به جرثقیلهای جفت پل سقفی

استفاده از این نوع جرثقیل محدودیتهایی نسبت به جرثقیلهای جفت پل سقفی دارد که عمده موارد آن عبارتند از:

- محدودیت در ظرفیت حمل بارجرثقیل سقفی

- محدودیت در عرض جرثقیلها در ظرفیت برابر با جرثقیل سقفی جفت پل

- مشکلات در دسترسی به وینچ بالابر جهت تعمیرات و نگهداری

- عدم قابلیت نصب راهروی تعمیراتی

- محدودیت در نصب تجهیزات اضافی مانند مگنت، چنگک، کابین

 

با وجود محدودیتهای نام برده شده جرثقیلهای تک پل سقفی بهترین گزینه برای سالنهای با دهانه کمتر از 15 متر و ظرفیت باربرداری کمتر از 5 تن می­ باشند. با توجه به شکل سازه ساختمانی، پل می­ تواند به روشهای مختلف بر روی راهبر طولی مونتاژ گردد. این روشها اجازه می­ دهد تا به فضای مفید بهینه برسیم. افزایش ارتفاع مفید اجازه انبار کردن مواد بیشتری را مهیا می­ سازد. در برخی موارد جهت رسیدن به ارتفاع مفید بیشتر جرثقیلهای سقفی، فاصله کنسول تا سقف را کوتاه در نظر می­ گیرند که نه تنها کمکی به ارتفاع مفید جرثقیل سقفی تک پل نمی­ کند، کار نصب جرثقیل را نیز مشکل خواهد کرد. این در حالیست که در صورت اضافه شدن جرثقیل جفت پل سقفی در همان سالن مشکلات بیشتری نیز بوجود می­ آید. بنابراین توصیه می­ گردد در صورت امکان قبل از ساخت سوله و سازه با یک شرکت سازنده جرثقیلهای سقفی مشاوره لازم و البته رایگان صورت پذیرد.

بیشترین ارتفاع و عرض مفید در جرثقیلهای تک پل سقفی به نوع و مدل وینچ جرثقیل سقفی نیز بستگی دارد. جهت رسیدن به ارتفاع مفید بالاتر بهتر است از وینچهای وزنه مقابل (لوهدروم) استفاده شود. در این مدل، وینچ در دو طرف پل جرثقیل سقفی تک پل قرار می­ گیرد و قلاب از کف پل فاصله بسیار کمی بسته به مارک وینچ قرار می­ گیرد. اکثر وینچهای بروز دنیا دارای این سیستم می­ باشند.

جهت رسیدن به عرض مفید بیشتر نیز انتخاب مدل وینچ جرثقیل بسیار مهم است. وینچهایی که الکتروموتور، گیربکس و درام در یک ردیف می­ باشند کمترین عرض مفید و در سریهای کمپکت که اکثر محصولات جدید آلمانی را شامل می­ شود بیشترین عرض مفید در دسترس قرار می­ گیرد. نکته بسیار مهم دیگر جهت رسیدن به عرض مفید بیشتر، انتخاب وینچ با ارتفاع متناسب است چرا که با افزایش ارتفاع بالابری، درام بلندتر و عرض وینچ بیشتر می­ شود.

 

کران سیستم توران

» طراح و سازنده انواع جرثقیل سقفی ، جرثقیل دروازه ای و جرثقیل بازویی

» ساخت انواع سازه های فلزی و تجهیزات جابجایی مواد 

» فروش و خدمات پس از فروش 

 

آدرس: کیلومتر 40 اتوبان تهران - قم، شهرک صنعتی شمس آباد، بلوار نارنجستان، گلبرگ12، پلاک 9

تلفن: 56235923 - 56235922- 56232969-021

فکس: 56232970-021

ایمیل: info@turancrane.com

واتس آپ و تلگرام : 5623954-0912